کلاهبرداری: ریسک و تمرکز در بازار در حال رشد برای تنظیم کننده ها

ساخت وبلاگ

Spoofing: Need to Knows about this Market Abuse Behavior

الکترونیک شدن بازارهای مالی و افزایش تجارت الگوریتمی بدان معنی است که خرید و فروش ابزارهای مالی با فرکانس و حجم بسیار بیشتر از گذشته اتفاق می افتد. این امر فرصت های جدیدی را برای بازیگران بد ایجاد کرده است تا از طریق کلاهبرداری یا لایه بندی بازارها را دستکاری کنند.

در نتیجه ، کلاهبرداری و لایه بندی آن را برای بسیاری از تنظیم کننده هایی که برای بهبود نظارت خود از این فعالیت ها فشار می آورند ، به صدر دستور کار تبدیل کرده است. این وبلاگ به دنبال کلاهبرداری ، خطرات مرتبط و چگونگی شرکت ها می تواند به بهترین وجه فعالیت های کلاهبرداری بالقوه را در شیوه های معاملاتی خود کنترل و شناسایی کند.

مباحث تحت پوشش:

تعریف کلاهبرداری در تجارت

کلاهبرداری چیست؟

کلاهبرداری یک رفتار سوءاستفاده از بازار است که در آن یک معامله گر با قرار دادن یک خرید بزرگ یا سفارش فروش بدون قصد اجرای آن ، قیمت یک ابزار مالی را به سمت بالا یا پایین حرکت می دهد ، بنابراین تصور بازار را در آن ساز ایجاد می کند. پس از تغییر قیمت در جهت مورد نظر معامله گر تقلید ، آنها سفارش اصلی را لغو می کنند و سفارش جدیدی را برای استفاده از حرکت مطلوب قیمت قرار می دهند.

لایه بندی یک شکل خاص از کلاهبرداری است که در آن فرد چندین سفارش را در سطح قیمت مشخص (لایه ها) قرار می دهد تا تصور نقدینگی بازار را نشان دهد. سفارشات در نظر گرفته نشده اند و پس از انتقال قیمت به یک مکان مطلوب و یک سفارش واقعی از طرف دیگر ، لغو می شوند.

چه کسی در معرض خطر کلاهبرداری است؟

موسسات مالی با دسترسی مستقیم به بازار یا دسترسی مستقیم به بازار از طریق یک کارگزار در معرض خطر جعل هستند.

چه مقرراتی کلاهبرداری را پوشش می دهد؟

کلیه مقررات مالی شامل قوانینی است که دستکاری یا تضعیف بازارها را از طریق شیوه های فریبنده مانند کلاهبرداری یا لایه بندی غیرقانونی می کند. با این حال ، قوانین بین مناطق مختلف متفاوت است.

قوانین دستکاری بازار ایالات متحده

در ایالات متحده ، SEC ، CFTC ، FINRA و وزارت دادگستری (وزارت دادگستری) طبق قوانین زیر ، قوانین کلاهبرداری و دستکاری در بازار را اجرا می کنند:

قانون Dodd-Frank (بخش 747)

بخش 747 قانون اصلاحات و حمایت از مصرف کننده Dodd-Frank قانون مبادله کالا را برای ممنوعیت برخی از شیوه های تجاری مختل کننده اصلاح کرد. در سال 2010 ، قانون Dodd-Frank CEA را اصلاح کرد تا کلاهبرداری را به عنوان یک عمل "مختل کننده" شامل شود.

قانون تبادل کالا (CEA) (بخش 4C (الف) (5) (ج))

این قانون بیان می کند که برای هر شخص غیرقانونی است که بتواند در هرگونه تجارت ، عمل یا رفتار یا مشمول قوانین یک نهاد ثبت شده شرکت کند که: (الف) پیشنهادات یا پیشنهادات را نقض می کند.(ب) بی اعتنایی عمدی یا بی پروا برای اجرای منظم معاملات در دوره پایانی نشان می دهد. یا (ج) از شخصیت ، یا معمولاً برای تجارت به عنوان "کلاهبرداری" (پیشنهاد یا پیشنهاد با هدف لغو پیشنهاد یا پیشنهاد قبل از اجرای) شناخته شده است).

قانون تبادل اوراق بهادار 1934 10 (ب)

10 (ب) از این قانون تقلب در خرید یا فروش اوراق بهادار را ممنوع می کند. این قانون به SEC قدرت تصویب قوانینی را علیه "شیوه های دستکاری و فریبنده" در تجارت اوراق بهادار می دهد.

قانون تبادل اوراق بهادار 1934 9 (الف) (2)

این بخش دستکاری قیمت های امنیتی را ممنوع می کند.

در این قانون آمده است: "برای هر شخص غیرقانونی است كه شخصی را فریب یا فریب دهد ، از جمله از طریق نادرست اطلاعات مادی ، در مورد فروش یا خرید امنیت."

قانون FINRA 2020

در قانون 2020 آمده است كه "هیچ یك از اعضای هیچگونه معامله ای را تحت تأثیر قرار می دهند ، یا با استفاده از هر وسیله دستکاری ، فریبنده یا سایر تقلب یا تقاضا ، هرگونه امنیت را القا می كنند."

قانون FINRA 5210

این قانون بیان می کند که "هیچ یک از اعضاء باید منتشر یا گردش کنند ... هرگونه اطلاعیه یا ارتباطی از هر نوع که قصد گزارش هرگونه معامله را به عنوان خرید یا فروش هرگونه امنیت ارائه می دهد ، مگر اینکه چنین عضو معتقد باشد که چنین معامله ای یک خرید مناسب یا فروش چنین امنیتی بوده است. بشر"

قوانین نظارتی پس از آن ، نیاز شرکت ها را برای نظارت بر فعالیت تجاری خود برای شیوه های دستکاری برجسته می کند. به عنوان مثال ، Under CFTC مقررات 166. 3 ، یک شرکت ثبت کننده باید "با جدیت نظارت بر برخورد شرکا ، افسران ، کارمندان و نمایندگان کلیه حساب های علاقه به کالاها و فعالیت های مربوط به تجارت آن به عنوان یک رجیستری" را بر عهده بگیرد ". شرکت ها

قوانین دستکاری بازار اتحادیه اروپا / انگلیس

در طرف دیگر آتلانتیک ، آیین نامه سوءاستفاده از بازار انگلیس و اتحادیه اروپا (MAR) با قوانین پیرامون معامله خودی ، افشای غیرقانونی اطلاعات داخلی و دستکاری در بازار سروکار دارد. در حالی که FCA تغییراتی در MAR انگلستان ایجاد کرده است زیرا این آیین نامه را به دنبال Brexit تصویب کرده است ، رژیم انگلیس هنوز هم در درجه اول مبتنی بر آیین نامه سوءاستفاده از بازار اتحادیه اروپا است که در آیین نامه MAR در انگلستان 2005 مشخص شده است.

ماده 12 اتحادیه اروپا مارس تعریف می کند که دستکاری در بازار از جمله "ورود به معامله ، قرار دادن دستور تجارت یا هرگونه رفتاری دیگر که می دهد ، یا احتمالاً می دهد ، سیگنال های نادرست یا گمراه کننده در مورد عرضه ، تقاضا برای یاقیمت یک ابزار مالی ؛یا قیمت یک یا چند ابزار مالی را در سطح غیر طبیعی یا مصنوعی تضمین می کند ، یا احتمالاً تضمین می کند. "در ماده 15 ، پس از آن آمده است كه "شخص نباید درگیر یا تلاش كند" در دستکاری بازار مانند مواردی كه در ماده 12 تعریف شده است.

در حالی که اتحادیه اروپا MAR هیچ ماده خاص کلاهبرداری را در بر نمی گیرد ، این آیین نامه به وضوح شاخص هایی را که شرکت ها باید در آن نظارت کنند برای کمک به تشخیص دستکاری بالقوه بازار تعریف می کند. یکی از شاخص ها برای کلاهبرداری است.

ماده 16 مارس نشان می دهد که بنگاهها باید "ترتیبات ، سیستم ها و رویه های مؤثر" را برای جلوگیری و تشخیص معاملات خودی ، دستکاری در بازار و تلاش برای تجارت خودی و دستکاری در بازار داشته باشند.

کلاهبرداری: یک خطر رو به رشد

فناوری معاملات خودکار مزایای قابل توجهی را برای سرمایه گذاران از جمله افزایش سرعت اجرای و کاهش هزینه ها به ارمغان آورده است. همچنین شفافیت بازار بیشتری را از طریق مسیرهای حسابرسی الکترونیکی و گزارشگری پیشرفته فعال کرده است. با این حال ، اتوماسیون معاملات همچنین خطرات خاصی مانند کلاهبرداری را تقویت کرده است. به عنوان مثال ، در سال 2010 ، ما اولین "سقوط فلش" را دیدیم - یک سقوط بازار داخلی ناشی از الگوریتم ها و معاملات خودکار که در آن کاهش بزرگ و موقت قیمت ها منجر به افزایش مربوط به حجم معاملات شد.

آنچه به عنوان دستکاری در بازار تشکیل می شود نیز تغییر می کند و تکامل می یابد. در حقیقت ، هرگونه رفتارهای سوءاستفاده از بازار که بنگاهها برای نظارت بر آن برای امروز باید نظارت داشته باشند ، یک بار استراتژی های تجاری قانونی در نظر گرفته می شدند. امروزه مناطقی مانند کلاهبرداری در این زمینه تحت نظارت بیشتر قرار می گیرند. کلاهبرداری متقابل در این زمینه به بازرگانان منطقه گسترده تری برای دستکاری در بازار می دهد و می تواند شامل تأثیرگذاری بر سهام نقدی برای خرید قرارداد آینده مرتبط باشد.

"الگوهای معاملاتی که به طور معمول در یک محیط خودکار بوجود می آیند ، از نظر تشخیص و اندازه گیری رفتار دستکاری با وجود شاخص هایی که شناسایی شده اند ، یک چالش را نشان می دهد."

- گزارش نهایی ، مشاوره فنی ESMA در مورد اقدامات احتمالی در مورد مقررات سوء استفاده از بازار

کلاهبرداری غیر عمدی

همچنین خطر کلاهبرداری غیر عمدی وجود دارد ، که اگر یک الگوریتم تجارت را با یک الگوی غیرقانونی شروع کند - بدون توجه به معامله گر مسئول سفارشات ، می تواند رخ دهد. باز هم ، در حالی که ممکن است انسان تا آنجا که آنها آگاه بودند ، به طور مناسب عمل کند ، این نقض قوانین دستکاری در بازار است و می تواند توجه تنظیم کننده را جلب کند. این می تواند برای معامله گران خوب که قصد دستکاری در بازارها را نداشتند ، پر هزینه باشد اما به الگوریتم های آنها یا سیستم های نظارت کافی تجاری خیانت نشده است.

در اروپا ، MIFID II مشخص می کند که همه بنگاههای متکی به تجارت الگوریتمی باید ترتیبات حاکمیتی دقیق و رسمی داشته باشند ، از جمله خطوط واضح مسئولیت پذیری.

"یک شرکت سرمایه گذاری همیشه باید در موقعیتی باشد که بداند کدام الگوریتم های معاملاتی ، معامله گران یا مشتری ها مسئولیت سفارش را بر عهده دارند."- استانداردهای فنی اتحادیه اروپا که نیازهای سازمانی شرکتهای سرمایه گذاری را درگیر در تجارت الگوریتمی می کند

MIFID II همچنین به شرکت ها نیاز دارد که برای الگوریتم های معاملاتی خودکار خود "سوئیچ کشتن" یا "کشتن عملکرد" داشته باشند - این امکان را به آنها می دهد که "همه یا برخی از سفارشات خود را در جایی که این امر ضروری باشد ، پس بگیرند.

در موارد جعل غیر عمدی ، نظارت بر فعالیت قوی بسیار مهم می شود ، زیرا خرید و فروش غیر عمدی می تواند منجر به عدم رعایت شود و شرکت ها می توانند برای سهل انگاری و نظارت ضعیف پاسخگو باشند.

پیگرد قانونی کلاهبرداری

کلاهبرداری طبق قوانین مدنی و جزایی در ایالات متحده تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد. با این حال ، اول ، تنظیم کننده ها باید ثابت کنند که معامله گر قصد دارد با لغو پیشنهاد یا پیشنهاد قبل از اجرای ، بازار را فریب دهد. به عنوان مثال ، در پرونده های مدنی که توسط CFTC آورده شده است ، باید افراد "با درجه ای از قصد یا دانشمند فراتر از بی پروا" عمل کردند. در پرونده های کیفری توسط وزارت دادگستری ، دادستان باید فرد را "آگاهانه" که درگیر کلاهبرداری است ، اثبات کند.

در اروپا و انگلیس می توان دادرسی را در جایی انجام داد که تنظیم کننده تصور می کند که کلاهبرداری از آن صورت گرفته است ، به عنوان مثال ، با نگاه به اندازه یک سفارش معین در مقایسه با روند بازار در آن زمان.

وی گفت: "نادانی از الزامات MAR یا عدم وجود قصد سوء استفاده از بازار ، دفاع برای نقض MAR نیست. رفتار سوءاستفاده ای که در جهل از قوانین انجام می شود می تواند در عواقب آن به همان اندازه رفتار عمدی ، نامشخص جدی باشد و ما بر این اساس آن را دنبال خواهیم کرد. "

- سخنرانی ارائه شده توسط جولیا هاگت ، مدیر نظارت بازار در FCA ، در سال 2017

به عنوان مثال ، در سال 2020 ، یک معامله گر بر اساس سفارشات بزرگی که قرار داده بودند ، جریمه و به حالت تعلیق درآمده و در آن زمان در آن زمان بسیار بزرگتر از اندازه سفارش متوسط در آن سهام در بازار بودند. اخطار نهایی FCA اظهار داشت: "با توجه به سفارشات گمراه کننده قرار داده شده برای حجم سهام به مراتب بیشتر از اندازه معمولی بازار ، آنها احتمالاً تأثیر مادی بر سایر شرکت کنندگان در بازار می گذاشتند و می توانستند تصور دروغین و گمراه کننده ای در مورد عرضه واقعی ایجاد کنندو تقاضا برای سهام مورد نظر. "

در صورت عدم توجه به کلاهبرداری ، خطرات مربوط به شرکتهای مالی چیست؟

اگر به دلیل نقض مقررات سوء استفاده از بازار یا داشتن فرایندها و رویه های نظارت ضعیف شناخته شود ، شرکت ها می توانند با عواقب جدی روبرو شوند ، از جمله:

جریمه های گران قیمت - همانطور که با JPMorgan 920 میلیون دلار به SEC و CFTC برای کلاهبرداری در سال 2020 پرداخت کرد

مجوزهای معاملاتی ابطال می شوند

تعلیق موقت یا دائمی تجارت - همانطور که در یک مورد 2021 مشاهده شد که یک روز معامله گر به جرم کلاهبرداری توسط SEC مقصر شناخته شد و در نتیجه پنج سال ممنوعیت تجارت وی بود

در عین حال ، تنظیم کننده ها در تشخیص فعالیت تجارت مشکوک در بین بنگاه هایی که تنظیم می کنند بهتر و بهتر می شوند. به عنوان مثال ، سیستم های Suptech Regulators از طریق حجم گسترده ای از داده های بازار - از جمله داده های گزارش معاملات ، ابزارهای مبادله و قیمت و قیمت های قیمت - برای تشخیص خطرات دستکاری بازار اسکن می کنند.

این سیستم ها به همان روشی کار می کنند که سیستم های نظارت بر تجارت داخلی بنگاه ها به این ترتیب کار می کنند که آنها به طور فعال برای فعالیت های نشانگر سوء استفاده از بازار مانند کلاهبرداری نظارت می کنند. به همین ترتیب ، بنگاهها باید اطمینان حاصل كنند كه تنظیم كننده نمونه های احتمالی سوءاستفاده از بازار را قبل از خود بنگاه شناسایی نمی كند ، زیرا این نشانه بد نه تنها سوء استفاده از بازار است ، بلكه از قابلیت های نظارت ضعیف نیز برخوردار است.

تنظیم کننده ها همچنین از طیف وسیعی از معیارهای دیگر برای ارزیابی استحکام برنامه نظارت یک شرکت استفاده می کنند. در انگلستان و اروپا ، تنظیم کننده ها به تعداد معامله مشکوک نگاه می کنند و گزارش های سفارش (گزارش های Stor) که تحت رژیم MAR دریافت شده است به عنوان معیار. به عنوان مثال ، فرض کنید 9 از 10 بانک بین 8-10 گزارش Stor را در یک ماه معین ارسال می کنند ، و بانک 10 فقط 1-2 ارسال می کند. مورد دوم می تواند توجه تنظیم کننده را به خود جلب کند زیرا ممکن است نشان دهد که این شرکت فرآیندهای کافی ندارد که خطرات مناسبی را انتخاب نمی کند.

در این چشم انداز سریع در حال حرکت ، عملکردهای انطباق باید با پیشرفت های فناوری همگام باشند و ابزارهای قوی و مؤثر برای تشخیص و بررسی خطرات احتمالی سوء استفاده از بازار داشته باشند. بدون سیستم ها و کنترل های مناسب ، افزایش سرعت و پیچیدگی معاملات می تواند خطاهای قابل کنترل را به حوادث شدید تبدیل کند.

با توجه به مطالبات تنظیم کننده های جهانی ، شرکت های مالی به توانایی شناسایی کلیه الگوهای بالقوه که ممکن است نشان دهنده جعل کردن باشد ، نیاز دارند و به دنبال آن امکان تحقیق در مورد فعالیت تجارت برای تعیین اینکه آیا دستکاری بازار رخ داده است.

چگونه Steeleye به شرکت ها کمک می کند تا با کلاهبرداری مبارزه کنند؟

خبر خوب این است که بازار در اولویت نظارت بر تجارت قرار دارد ، همانطور که در گزارش وضعیت انطباق در سال 2022 Steeleye مشهود است ، که نشان داد 46 ٪ از تیم های انطباق نظارت بر تجارت را به عنوان یکی از دو اولویت سرمایه گذاری خود برای سال آینده می دانند.

راه حل نظارت بر تجارت Steeleye به شرکتها این امکان را می دهد تا به طور مؤثر عملیات تجاری خود را برای هرگونه رفتاری که نشانگر سوء استفاده از بازار است ، نظارت کنند - و طیف گسترده ای از شاخص های خطر را پوشش می دهد.

مدل کلاهبرداری ، که در مجموعه نظارت بر تجارت قرار دارد ، یک راه حل یکپارچه داده است که فعالیت تجاری یک شرکت را برای تشخیص کلاهبرداری و لایه بندی بالقوه در زمان واقعی کنترل می کند. علاوه بر این ، سرویس پخش مجدد کتاب Steeleye به شرکت ها امکان پخش ، مکث ، عقب ، سریع رو به جلو ، کند شدن و سرعت بخشیدن به جلسات معاملاتی را می دهد. این امر به آنها نظارت کاملی از تمام فعالیت های کتاب سفارش می دهد و باعث می شود تیم های انطباق بتوانند جعل را شناسایی کنند.

در مواردی که فعالیت مشکل ساز پرچم گذاری شده است ، مدیر پرونده Steeleye به بنگاهها اجازه می دهد تا با تمام داده های مربوطه پرونده را به سرعت بسازند ، در صورت لزوم آن را تشدید کنند و به راحتی داده ها را برای گزارش فعالیت احتمالاً بحث برانگیز به تنظیم کننده ارسال کنند. Steeleye یک روند نظارت و حل و فصل یکپارچه را از شناسایی ریسک به تشدید و گزارش فعالیت پرچم دار امکان پذیر می کند و به شرکت ها این امکان را می دهد تا به سرعت در مورد سوءاستفاده از بازار بالقوه عمل کنند و از مجازات توسط تنظیم کننده ها جلوگیری کنند.

اگر می خواهید در مورد چگونگی راه حل های Regtech ما به شما در رسیدگی به دستکاری در بازار کمک کنید ، با تیم انطباق متخصص ما تماس بگیرید یا در گزارش سال 2022 برای بینش های بیشتر در مورد رعایت معاملات ، با تیم سازگاری با خدمات مالی ما تماس بگیرید.

بهترین بروکر فارکس...
ما را در سایت بهترین بروکر فارکس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : داریوش اسدزاده بازدید : 29 تاريخ : يکشنبه 6 فروردين 1402 ساعت: 0:33