توافق برتون وودز و مؤسساتی که ایجاد کرده اند توضیح دادند

ساخت وبلاگ

جیمز چن ، CMT یک معامله گر متخصص ، مشاور سرمایه گذاری و استراتژیست بازار جهانی است. وی تألیف کتاب هایی در مورد تجزیه و تحلیل فنی و تجارت ارز که توسط جان ویلی و پسران منتشر شده است و به عنوان کارشناس مهمان در CNBC ، Bloombergtv ، Forbes و رویترز در میان سایر رسانه های مالی فعالیت کرده است.

سامر جی اندرسون CPA ، دکتر حسابداری و استاد حسابداری و دارایی است که بیش از 20 سال در صنایع حسابداری و دارایی کار می کند. تخصص وی طیف گسترده ای از حسابداری ، امور مالی شرکت ها ، مالیات ها ، وام ها و مناطق مالی شخصی را در بر می گیرد.

رایان آیچلر دارای مدرک B. S. B. A با تمرکز در امور مالی از دانشگاه بوستون است. او موقعیت هایی را در اختیار داشته و تجربه عمیقی با حسابرسی هزینه ، امور مالی شخصی ، املاک و مستغلات و همچنین بررسی و ویرایش واقعیت دارد.

Bretton Woods Agreement

Investopedia / Madelyn شب بخیر

توافق و سیستم برتون وودز چه بود؟

توافق نامه برتون وودز در ژوئیه سال 1944 توسط نمایندگان 44 کشور در کنفرانس پولی و مالی سازمان ملل که در برتون وودز ، نیوهمپشایر برگزار شد ، مورد مذاکره قرار گرفت. بنابراین ، نام "توافقنامه برتون وودز.

تحت سیستم برتون وودز ، طلا پایه و اساس دلار آمریكا بود و سایر ارزها به ارزش دلار آمریكا متصل می شدند. سیستم برتون وودز به طور موثری در اوایل دهه 1970 به پایان رسید که رئیس جمهور ریچارد م. نیکسون اعلام کرد که ایالات متحده دیگر طلا را برای ارز ایالات متحده مبادله نمی کند.

توافق و سیستم برتون وودز توضیح داد

تقریباً 730 نماینده نماینده 44 کشور در ژوئیه سال 1944 در برتون وودز با اهداف اصلی ایجاد یک سیستم ارزهای خارجی کارآمد ، جلوگیری از کاهش رقابتی ارزها و ترویج رشد اقتصادی بین المللی ملاقات کردند. توافق و سیستم برتون وودز برای این اهداف اساسی بود. توافق نامه برتون وودز همچنین دو سازمان مهم - صندوق بین المللی پول (صندوق بین المللی پول) و بانک جهانی ایجاد کرد. در حالی که سیستم برتون وودز در دهه 1970 حل شد ، هم صندوق بین المللی پول و هم بانک جهانی ستون های محکمی برای تبادل ارزهای بین المللی باقی مانده است.

اگرچه کنفرانس برتون وودز فقط در طی سه هفته برگزار شد ، اما آماده سازی برای آن برای چندین سال ادامه داشت. طراحان اصلی سیستم برتون وودز ، اقتصاددان مشهور بریتانیایی جان مینارد کینز و اقتصاددان ارشد بین المللی آمریکا در وزارت خزانه داری ایالات متحده هری دکستر وایت بودند. امید کینز این بود که یک بانک مرکزی قدرتمند جهانی ایجاد شود تا اتحادیه پاکسازی نامیده شود و یک ارز بین المللی ذخیره بین المللی به نام Bancor صادر کند. برنامه وایت به جای ایجاد ارز جدید ، یک صندوق وام متوسط تر و نقش بیشتری را برای دلار آمریکا پیش بینی می کرد. در پایان ، برنامه اتخاذ شده ایده هایی را از هر دو گرفت و بیشتر به سمت برنامه وایت تکیه داد.

تا سال 1958 نگذشت که سیستم برتون وودز کاملاً کاربردی شد. پس از اجرای ، مقررات آن خواستار دلار آمریكا به ارزش طلا شد. علاوه بر این ، تمام ارزهای دیگر موجود در این سیستم به ارزش دلار آمریکا در آن بسته شده اند. نرخ ارز اعمال شده در زمان ، قیمت طلا را 35 دلار در هر اونس تعیین می کند.

غذای اصلی

  • توافق و سیستم برتون وودز یک رژیم بین المللی مبادله ارز بین المللی ایجاد کرد که از اواسط دهه 1940 تا اوایل دهه 1970 به طول انجامید.
  • سیستم برتون وودز به یک میخ ارز به دلار ایالات متحده نیاز داشت که به نوبه خود به قیمت طلا چسبیده بود.
  • سیستم برتون وودز در دهه 1970 فرو ریخت اما از طریق توسعه صندوق بین المللی پول و بانک جهانی تأثیر ماندگار بر مبادله و تجارت بین المللی ایجاد کرد.

مزایای استفاده از ارزهای برتون وودز

سیستم برتون وودز شامل 44 کشور جهان بود. این کشورها برای کمک به تنظیم و ارتقاء تجارت بین المللی در مرزها جمع شده اند. همانطور که با مزایای کلیه رژیم های ارزی ارزی ، پیش بینی می شود که گیره های ارزی تثبیت ارز برای تجارت کالاها و خدمات و همچنین تأمین مالی را فراهم کنند.

همه کشورها در سیستم برتون وودز با یک گیره ثابت علیه دلار ایالات متحده با انحراف تنها 1 ٪ مجاز موافقت کردند. کشورها موظف بودند با استفاده از ارز خود برای خرید یا فروش دلار ایالات متحده در صورت لزوم ، نظارت و نگهداری از گیره های ارز خود را که در درجه اول به دست آوردند ، نظارت و نگهداری کنند. بنابراین ، سیستم برتون وودز نوسانات نرخ ارز بین المللی را که به روابط تجاری بین المللی کمک می کند ، به حداقل رساند. ثبات بیشتر در ارز خارجی نیز عاملی برای حمایت موفقیت آمیز وام و کمک های مالی در سطح بین المللی از بانک جهانی بود.

صندوق بین المللی پول و بانک جهانی

توافقنامه برتون وودز دو موسسه برتون وودز ، صندوق بین المللی پول و بانک جهانی ایجاد کرد. به طور رسمی در دسامبر سال 1945 معرفی شده است ، هر دو موسسه از آزمون زمان مقاومت کرده اند ، در سطح جهان به عنوان ستون های مهم برای تأمین اعتبار سرمایه بین المللی و فعالیت های تجاری خدمت می کنند.

هدف از صندوق بین المللی پول نظارت بر نرخ ارز و شناسایی ملل که به پشتیبانی پولی جهانی نیاز داشتند. بانک جهانی ، که در ابتدا بانک بین المللی برای بازسازی و توسعه نامیده می شد ، برای مدیریت وجوه موجود برای ارائه کمک به کشورهایی که توسط جنگ جهانی دوم ویران شده بودند ، تأسیس شد. در قرن بیست و یکم ، صندوق بین المللی پول دارای 190 کشور عضو است و هنوز هم به حمایت از همکاری های جهانی پولی ادامه می دهد. با هم ، بانک جهانی به ارتقاء این تلاشها از طریق وام و کمک های مالی خود به دولت ها کمک می کند.

فروپاشی سیستم برتون وودز

در سال 1971 ، نگران این بود که عرضه طلای ایالات متحده دیگر برای تأمین تعداد دلار در گردش کافی نیست ، رئیس جمهور ریچارد م. نیکسون دلار آمریکا را نسبت به طلا کاهش داد. وی پس از اجرا در ذخیره طلا ، وی تعلیق موقت تبدیل دلار را به طلا اعلام کرد. تا سال 1973 سیستم برتون وودز فرو ریخت. سپس کشورها در انتخاب هرگونه ترتیب مبادله ای برای ارز خود ، به جز اینکه ارزش آن را به قیمت طلا می رساند ، آزاد بودند. به عنوان مثال ، آنها می توانند ارزش آن را به ارز کشور دیگر یا یک سبد ارز پیوند دهند ، یا به سادگی اجازه دهند تا آزادانه شناور شود و به نیروهای بازار اجازه دهد ارزش آن را نسبت به ارزهای سایر کشورها تعیین کنند.

توافق نامه برتون وودز یک رویداد مهم در تاریخ مالی جهانی است. دو موسسه برتون وودز که در صندوق بین المللی پول ایجاد کرده و بانک جهانی نقش مهمی در کمک به بازسازی اروپا در پی جنگ جهانی دوم ایفا کرده است. پس از آن ، هر دو نهاد همچنان به حفظ اهداف بنیانگذار خود و در عین حال در حال انتقال به منافع جهانی دولت در امروزی نیز ادامه داده اند.

بهترین بروکر فارکس...
ما را در سایت بهترین بروکر فارکس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : داریوش اسدزاده بازدید : 14 تاريخ : شنبه 5 فروردين 1402 ساعت: 5:36